עיבוד שפה טבעית המיושם לאיתור מחלות נפש: סקירה נרטיבית

תכנות נוירו-לשוני מתמקד בשינוי המחשבות שלך כדי לשפר את בריאותך הנפשית. אבל האם אתה באמת יכול לגרש חרדה, פחד ולחץ על ידי שליטה במחשבות שלך?

מחלות נפש נפוצות מאוד בימינו, מהוות גורם מרכזי למצוקה בחייהם של אנשים עם השפעה על בריאות החברה ורווחתה. מחלת נפש היא מחלה רב-גורמית מורכבת הקשורה לגורמי סיכון אינדיבידואליים ולמגוון קשרים סוציו-אקונומיים, קליניים. על מנת ללכוד את האסוציאציות המורכבות הללו המתבטאות במגוון רחב של נתונים טקסטואליים, כולל פוסטים במדיה חברתית, ראיונות והערות קליניות, שיטות עיבוד שפה טבעית (NLP) מדגימות שיפורים מבטיחים להעצמת טיפול נפשי פרואקטיבי ולסייע באבחון מוקדם. אנו מספקים סקירה נרטיבית של גילוי מחלות נפש באמצעות NLP בעשור האחרון, כדי להבין שיטות, מגמות, אתגרים וכיוונים עתידיים. בסך הכל נכללו 399 מחקרים מ-10,467 רשומות. הסקירה מגלה כי קיימת מגמת עלייה במחקר NLP לגילוי מחלות נפש. שיטות למידה עמוקה זוכות לתשומת לב רבה יותר ומתפקדות טוב יותר משיטות למידת מכונה מסורתיות. אנו מספקים גם כמה המלצות למחקרים עתידיים, כולל פיתוח שיטות זיהוי חדשות, פרדיגמות למידה עמוקה ומודלים הניתנים לפירוש.

מה זה NLP?

תכנות נוירו-לשוני הוקם לראשונה בשנות ה-70 על ידי הבלשן ג'ון גרינדר וריצ'רד בנדלר, מתמטיקאי ומדען מידע. היא תפסה אחיזה בתרבות הפופ כדרך לשלוט בנפשך ולהשפיע על אחרים על ידי חיקוי דפוסי התקשורת והחשיבה של אנשים מצליחים.

במסגרת טיפולית, משתמשים ב-NLP כדי לעזור לאנשים לשנות "תפיסות, התנהגות ותקשורת" ולפתח חשיבה חיובית שתעזור להם להגיע למטרותיהם.

לאה רוקוול, יועצת מקצועית מוסמכת ומייסדת Rockwell Wellness Counseling, מוסיפה כי NLP הוא "לא משהו שנלמד באופן נרחב בתוכניות ייעוץ לתארים מתקדמים".

לדבריה, מטפלים המעוניינים לעבור קורס NLP בתל אביב מחפשים הכשרה נוספת, ומסבירים שישנם סוגים אחרים של טיפול שפותחו לטיפול בבעיות דומות שיש להן עדויות מגובות יותר במחקר בשלב זה.

טכניקות תכנות נוירו-לשוניות נפוצות

מתרגלי NLP משתמשים במגוון טכניקות תקשורת והדמיה, כולל:

 • עיגון: אימון המוח שלך להפעיל רגשות מסוימים כאשר אתה רואה או חש אובייקט או תחושה חיצונית. לדוגמה, אם אתה לוחץ על נקודה על היד שלך או מסתכל על תמונה כשאתה מרגיש מאושר, ייתכן שתוכל לשנות רגשות עתידיים על ידי לחיצה על הנקודה הזו או התבוננות בתמונה.
 • דיווח: חיקוי דפוסי דיבור או התנהגויות פיזיות של אחרים כדי לחזק קשר תקשורתי.
 • דיסוציאציה חזותית/קינסתטית: תרגיל מחשבתי הכולל עיבוד מחדש של אירוע עבר מנקודת מבט מנותקת ומנותקת. (הנה מה שאתה צריך לדעת על דיסוציאציה.)
 • "התפיסה היא סוג של העוגן ל-NLP".

במילים אחרות, NLP מכיר בכך שגם אם לשני אנשים יש את אותה חוויה בדיוק, הם עשויים לפרש אותה אחרת.

טכניקות NLP נועדו לעזור לאנשים ללמוד לשלוט בתפיסות שלהם, ובכך את הפרשנויות והתגובות שלהם למצבים.

למה לחפש NLP?

לפי מרכז iNLP, מרכז הדרכה למתרגלי NLP, אנשים נמשכים לפילוסופיה ולטכניקות שלה ממגוון סיבות:

 • לימוד קריאת רמזים לא מילוליים, כולל תנועות עיניים
 • החזרת שליטה על מחשבות ורגשות
 • ניהול חרדה
 • התגברות על פוביה
 • שיפור כישורי דיבור בפני קהל, מנהיגות או תקשורת
 • תיקון התנהגויות ופעולות לא רצויות בעצמם ובסובבים אותם
 • מכללת מימד טוענת שזה נמצא בשימוש נרחב על ידי מאמנים ואנשי מקצוע במנהיגות.

ההבדל בין NLP לטיפול מסורתי

פסיכותרפיה מסורתית חופרת בדרך כלל בעבר לפתרונות, בעוד NLP מתמקדת בהצבת יעדים לעתיד.

היא אומרת שהפרספקטיבה החשיבה קדימה היא מה שהופך את ה-NLP לפופולרי בקרב מאמני חיים ומובילי התפתחות אישית.

עם זאת, אומר רוקוול, "בניגוד למחשבה הרווחת, הטיפול מבוסס בכל הממדים הזמניים – עבר, הווה ועתיד. אם מטפל שואב רק מחוויות העבר שלך, [הוא] מפסיד כמה דברים מכריעים."

רוב המטפלים משתמשים בשילוב של טכניקות.

הגישות של רוקוול נעוצות בדרך כלל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי ובטיפול נרטיבי. "בדומה למה שאני מבין ל-NLP לייחס, טיפול נרטיבי מאפשר למטופלים 'לספר מחדש' את החוויות שלהם, כך שהם מוסמכים לראות בחוויות עתידיות כניתנות לניהול", אומר רוקוול.

במילים פשוטות, זה עוזר לך למסגר מחדש דפוסי חשיבה שליליים כדי שתוכל להתמודד איתם טוב יותר בעתיד.

מה המחקר אומר

בדו"ח שלה לשנת 2014 על NLP, הסוכנות הקנדית לתרופות וטכנולוגיות בבריאות סקרה שבעה מחקרים אך לא מצאה הוכחה ליעילות של NLP נגד דיכאון, חרדה או PTSD במבוגרים.

עם זאת, סקירה משנת 2015 של 12 מחקרים קטנים שפורסמו ב- Psychiatria Danubina העלתה אחרת. הסקירה הגיעה למסקנה ש-NLP "יכול להחזיק מעמד בהשוואה לשיטות פסיכותרפויטיות אחרות".

מחקרים מ-2009 ו-2012 הניבו גם תוצאות מעורבות. הראשונים ציינו כי משתתפי ה-NLP חוו איכות חיים טובה יותר עד חמישה חודשים לאחר הפגישות הטיפוליות שלהם, בעוד שהאחרון, סקירה של 10 מחקרים, העלה ל-NLP השפעה מועטה על מצבים קליניים כלל.

זכור: מחקרים שמראים את היעילות של NLP נוטים להיות קטנים מאוד. דרוש מחקר חזק יותר כדי לאשר את הממצאים שלהם.

האם NLP יכול לעזור לך?

תכנות נוירו-לשוני הוא רק אחד מכלים מועילים רבים לפיתוח חשיבה חיובית.

"אם אתה מרגיש שמשהו מעכב אותך, צלילה ל-NLP היא משהו שהייתי ממליץ עליו. זה מתאים לפוזיטיביזם. אבל יותר מזה, זה מקולקל ומרגיש ניתן לניהול", היא אומרת. "זה לא אומר שפסיכותרפיות מסורתיות לא יכולות להועיל."

מטיפול בשיחות ועד לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, תחום הפסיכולוגיה מלא בשיטות מגובות מחקר לשבירת דפוסי חשיבה שליליים, הקלה על דיכאון וחרדה ושיפור איכות החיים. (למד כיצד האישה הזו מצאה אושר באמצעות כוחה של חשיבה חיובית.)

"המטפל עשוי להשתמש בטכניקות NLP או לא", "כשיש לך בעיה פסיכולוגית או טראומה, אתה צריך טיפול מבוסס טראומה."

לסיכום

תכנות נוירו-לשוני (NLP) משתמש בהדמיה ובטכניקות ויסות עצמי אחרות כדי לעזור לך להשיג שליטה על המוח שלך – וכתוצאה מכך, בפעולות שלך.

פסיכולוגים אומרים שזה יכול לעזור לאנשים לזהות ולשנות מחשבות ודפוסי תקשורת לא מועילים.

ובכל זאת, המחקר על יעילות ה-NLP מוגבל. רוקוול ממליץ לחפש טכניקות טיפול הנתמכות במידע נוסף – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, למשל, המועיל גם לשינוי דפוסי חשיבה שליליים.

תכנות נוירו-לשוני לא מתאים לכל אחד. שום טיפול אינו מיועד לכולם. חשוב לחפש את סוג הטיפול שיענה על הצרכים הנפשיים והרגשיים שלך.

אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

תפקיד התזונה בכושר גופני

תזונה נכונה היא המפתח לבריאות טובה. במידה ותשלב תזונה מאוזנת עם פעילות גופנית ותהיה לך מערכת חיסונית שיכולה למנוע ביעילות

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.