יום סיירות 2023

יום סיירות ידוע גם כ ״יום שדה״ ביום הזה תעברו אימוני כושר מבחני סוציומטרי ובעיקר תבחנו על הכושר הגופני שלכם, במדריך זה נסביר לכם בדיוק מה מחכה לכם ואיך תוכלו לעבור אותו בהצלחה!

אז לפני שנפרט בכלל על מהלך היום ומה תעברו, בואו נדבר קצת על מה זה בכלל יום שדה ולמה הוא מיועד?

מהו יום סיירות?

יום שדה או בשמו השני יום סיירות, הוא יום מיון שבו תצטרכו לעבור מבחנים פיזיים אשר יבחנו את היכולות שלכם בכמה אופנים, הן בפן המנטלי והן בתוצאות שתפיקו ביום זה.

בהתאם לתוצאות שתשיגו תוכלו להמשיך להתמיין ליחידות מובחרות בצה״ל  כפי שמודל יום הסיירות מציג, בין היחידות תוכלו למצוא: סיירת מטכ״ל, שייטת 13, שלדג חובלים ואחרות.

היום הזה נועד לבדוק אם האתם מתאימים לתפקידי הלחימה השונים, במהלך היום תעברו מגוון של משימות, החל ממשימות פיזיות של ריצה, סחיבה, חפירת שוחות ועוד, לכן חשוב מאוד שלפני היום הזה תשנו כמו שצריך תאכלו טוב ותנוחו הרבה בכדי שיהיה לכם כח.

מועדי מיונים

ישנם שני מועדי מיונים ליום סיירות, במהלך חודש אוקטובר ובחודש ינואר.

תנאי קבלה

פרופיל 82 ומעלה, קב”א 52 ומעלה, דפ”ר 50 ומעלה, אם אתם לא עומדים בנתונים ניתן להגיש בקשת חריג.

היכן מתקיים?

היום מתקיים בראשון לציון ליד פלמחים ומועבר ע״י מגבשים יוצאי יחידות מובחרות כגון: שייטת 13, סיירת. מטכ״ל, מגלן שלדג ועוד.

מטרת היום

יום סיירות הידוע בכינוי שלו כיום שדה, הוא יום בו תעברו הליך מיון ליחידות העילית בצה״ל, הוא הליך מיון ראשוני טרם הגיוס לצבא.

תאריכים של יום סיירות

יום סיירות מתקיים בחודשים ינואר ואוקטובר, כאשר בחודש ינואר יום זה מתפרס על כל היום מתחיל בשעה 07:00 לערך (תקבלו זימון בצורה פרטנית) ואילו באוקטובר זה נכנס אל תוך הלילה ותצטרכו לישון שם באותו היום.

 • חודש ינואר: ממיינים אתכם לגיוס אוגוסט נובמבר.
 • חודש אוקטובר: ממיין אתכם לגיוס מרץ.

 

ליום השדה מגיעים מלשב״ים אשר הנתונים הרפואים והאישיים שלהם מתאימים, מלש״ב אשר לא זומן מטעמי אי זכאות יכול להגיש בקשת חריג ליום סיירות והיא תבחן ע״י הגורמים הרלוונטים, על מנת להתקבל ליום סיירות תצטרכו.

 1. פרופיל 82 ומעלה.
 2. קב״א 52 ומעלה.
 3. דפ״ר 50 ומעלה.
מה צריך להביא ?
 1. תעודת זהות בתוקף
 2. אישור רפואי חתום ע״י רופא משפחה (בתוקף של 30 יום), במידה ותגיעו בלי אישור לא תוכלו להתקבל ליום סיירות.
 3. אין להגיע עם ציוד יקר
 4. אין להגיע עם כלים חדים

 

מה ללבוש ליום הזה?

בגדי ספורט נוחים 2 חולצות לבנות, ובגדים להחלפה.

היכן מתקיים היום?

יום סיירות מתקיים באזור ראשון לציון, תצטרכו להגיע לתחנת רכבת ראשונים לפי השעה שנקבעה לכם, ומשם תצא הסעה מסודרת מטעם הצבא.

מה אני יכול לקבל בסוף היום הזה?

במידה שתסיימו את היום, תקבלו את אחת מ-4 התוצאות הבאות:

– תוצאת "היחידה" – זימון לגיבוש אחוד עבור היחידות: סיירת מטכ"ל, שלדג. מי שלא יתקבל ליחידות הללו ויסיים את הגיבוש במלואו יעלה לדראפט בו תיבחן התאמתם ליחידת 669 ולחטיבת הקומנדו.

– תוצאת שייטת 13 – זימון למיון המשך בבה"ד חיל הים בחיפה. מי שלא יתקבל לשייטת ויסיים את הגיבוש במלואו יעלה לדראפט בו תיבחן התאמתם ליחידת 669 ולחטיבת הקומנדו.

– תוצאת חובלים-צוללות – זימון למיון המשך בבה"ד חיל הים.

– תוצאת סיים ולא עבר – זימון למיון ליחידה 504 (רק עבור יום שדה ינואר בהתאם לנתונים האישיים).

*קרדיט לאתר מיטב.

לא קיבלתי זימון ואני רוצה להגיע!

כפי שציינו מקודם ליום השדה מגיעים אלו שהנתונים שלהם מתאימים, במידה ואתם עדין רוצים להגיע ליום הזה ניתן להגיש בקשת חריג, ישנם 2 סוגי חריגות.

 • חריגה רפואית.
 • חריג נתונים אישיים.

 

במידה ואתם חריגים רפואי תצטרכו לשלוח מייל לכתובת הבאה – meitav@idf.gov.il , ולצרף את המסמכים הרלוונטים: מסמכים רפואיים, הבקשה שלכם תבחן ע״י הגורמים הרלוונטים ברפואה, את העדכון תקבלו ב SMS.

 אם אתם חריגים נתונים אישיים יש לשלוח הודעה למייל שציינו מקודם ולצרף מכתב אישי, לאחר מכן הבקשה שלכם תבחן ויצרו אתכם קשר.

בן יחיד ורוצה להגיע ליום סיירות

בן יחיד אשר רוצה להגיע ליום סיירות, צריך להחתים את 2 ההורים אצל עורך דין למלא הצהרת בן יחיד לשירות קרבי לאחר מכן תצטרכו להגיע עם ההורים ללשכת הגיוס, ברגע שהנושא יוסדר תוכלו לפנות למרכז השירות לקבל זימון ליום שדה.

איך אפשר לדחות זימון ליום שדה בתוך חלון המיון?

יש אפשרות לדחות זימון ליום שדה דרך האזור האישי שלכם באתר , שם יחכה לכם אישור הגעה ליום סיירות. בטופס האישור עליכם לרשום את הסיבות לבקשתכם ולאחר הבדיקה יוחלט האם לאשר את הזזת הזימון.

איך אפשר להקדים או לדחות את הזימון בשל טיסה או מחלה (דחיה תקופתית)?

במקרה בו תהיה מעוניין לשנות את מועד הזימון שלך, עליך לשלוח אלינו במייל לכתובת meitav@idf.gov.il את המoמכים הרלוונטיים בצירוף בקשה אישית לשינוי המועד. במקרה של טיסה עליך לשלוח את כרטיסי הטיסה הכוללים את תאריך הנפקת הכרטיסים, ובמקרה של מחלה, לשלוח אישור רופא חתום הכולל את טווח התאריכים בו אינך יכול לבצע פעילות גופנית והסיבה לכך.

*קרדיט מיטב

דחיית זימון בשל שנת שירות, מכינה או ישיבה?

במידה ואתם מוזמנים לימי סיירות ותאריך הגיוס שלך נדחה עקב מכינה או שנת שירות או אפילו ישיבה, תוכלו לבקש להיות מזומנים ליום הסיירות הבא, כאשר אי התייצבות שלך ליום הסיירות הקרוב לא ייחשב כויתור, חשוב לציין כי במידה שלא תתייצב למיון ושלא תדחה את הגיוס מפאת הסיבות הנ"ל, אי התייצבותך תחשב כויתור.

אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

חשיבות הכושר הגופני ביום סיירות

יום שדה - שלב אחר שלב

בוחן ריצה

ברגע שתגיעו למתחם הגיבוש אתם תעברו קליטה ותקבלו מספר, לאחר מכן תצטרכו לבצע בוחן ריצה של 2000 מטר, במידה ולא תעמדו בתוצאה הנדרשת תודחו מהיום. כל המתמודדים אשר סיימו בתוצאה טובה יחולקו לצוותים של 20-30 מועמדים, לאחר מכן תצטרכו לעבור בין 4 תחנות.

1 - ספרינטים

תצטרכו לעמוד בקו ישר מול הדיונות, במעלה הדיונה ישנה נקודה שתצטרכו לרוץ אליה, לעקוף אותה ולחזור חזרה לקו ההתחלה, עם החזרה של כל המתמודדים תצטרכו לעמוד לפי הסדר בו הגעתם, לדוגמא: הראשון עומד מימין והאחרון משמאל. המדריכים במקום ירשמו את סדר ההגעה שלכם.

2 - אלונקה סוציומטרי

שוב תצטרכו לעמוד בישוק קו מול הדיונה ואתם יוצאים לספרינט עד לנקודה למעלה ואותו הדבר קורה כמו בספרינטים – 4 ראשונים לוקחים אלונקה עם שקי חול ויוצאים לסיבוב נוסף, מספרים 5-6 לוקחים ג'ריקנים של מים עם 20 ליטר ויוצאים לסבב נוסף, מספרי 7 והלאה יוצאים לסבב נוסף בלי כלום.

3 - זחילה וריצה עם שק חול

כל המתמודדים מסתדרים שוב בקו ישר בערך כ 20 מטר לפני התחלת הדיונה, תצטרכו לבצע זחילה עד לנקודה בה מתחילה הדיונה, שם יחכו לכם שקי חול במשקל 20-25 ק״ג לשק. תצטרכו להרים את השק על הכתפיים ולרוץ איתו עם לנקודה במעלה הדיונה, להוריד שם את השק ולחזור בריצה לנקודה שממנה התחלתם את הזחילה. לתחנה זו יש זמן קצוב שלא ידוע מראש, כל אחד מכם עובד בנפרד והמטרה היא לעשות כמה שיותר הקפות.

4 - חפירת בור

תצטרכו לחפור בגודל שיוגדר לכם, יהיה לכם עט חפירה, זוהי משימה אישית וכל אחד צריך להגיע לתוצאה הטובה ביותר שזמן שאינו יודע מראש.

תוצאות בסיום יום הסיירות

1. קבלת גיבוש המשך למטכ"ל (ממיין גם לשלדג / 669 / חטיבת הקומנדו)
2. קבלת גיבוש המשך לשייטת 13 (ממיין גם ל-669 / חטיבת הקומנדו)
3. קבלת גיבוש המשך לחובלים
4. קבלת מיונים ליחידת 504
5. "לא עבר" – סיום יום הסיירות ללא שום תוצאה, המשך השיבוץ בצה"ל הוא לפי מילוי שאלון ההעדפות.

*בגיבוש שייטת 13 דרך הגדנ"ע, ניתן לקבל רק תוצאת "עבר לשייטת 13" או "לא עבר", לא ניתן להתמיין ליחידת 669 / חטיבת הקומנדו.

*מלש"ב שביצע גיבוש שייטת 13 דרך הגדנ"ע ולא עבר, יכול לצאת ליום סיירות ובהתאם לתפקודו להיות זכאי לקבל שוב גיבוש שייטת 13.

שאלון סוציומטרי

בסיום החלק הפיזי של היום, אתם תשבו ביחד במעגל עם שאר המתמודדים וכל אחד יספר על עצמו, מהיכן הוא בארץ, לאיזה יחידה הוא רוצה להגיע, תחביבים ועוד, לאחר שעשיתם היכרות קצרה תקבלו שאלונים שתצטרכו למלא על שאר חברי הקבוצה, שאלון זה הוא בעצם דירוג של שאר חברי הקבוצה בעיניכם, מי הרשים אתכם יותר ומי פחות לפי הפעילות שלו במהלך היום.

מתי מקבלים תשובה?

לאחר שסיימתם מלא את השאלון ולאחר שיחה קבוצתית קצרה על היום שעברתם, אשר מועבר ע״י המדריך שפיקד על היום הזה, תתבקשו להגיע לאזור שבו התחלתם את היום.

בזמן שאתם מחכים המדריכים שלכם נותנים את חוות הדעת שלהם על התפקוד שלכם במהלך היום ועל ההחלטה מי מכם ימשיכו למיונים נוספים ולגיבושים השונים, וכמובן גם לצערכם מי נמצא לא מתאים.

כאשר יש תוצאות, מגיע מפקד הגיבוש ומסביר בקצרה על התהליך שהולך להיות מהרגע שמקריאים את השמות, לפני כל הקראה בשם יסבירו לכם בדיוק לאן אתם צריכים לפנות ומה לעשות.

עברתם את היום סיירות כל הכבוד לכם! תפנו אל הבחור שאליו הפנו אתכם והוא יסביר לכם את התהליך ומה אתם צריכים לעשות.

מה עברנו במאמר זה

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.