חולמים להתגייס ליחידה מובחרת? הכירו את גיבוש לוט"ר

לא מעט דובר על היחידות המובחרות בצבא, כאשר כל אחת מהן מגיעה עם סיפורי גבורה רבים. היחידות המובחרות הן ברוב המקרים אלה שנמצאות בחוד החנית של המבצעים הצבאיים. מהסיבה הזאת בדיוק לא מעט מהמתגייסים לקרבי חולמים להגיע אל אחת היחידות המובחרות בצבא. אתם עתידים להתגייס לחטיבת כפיר? חולמים להגיע לחטיבת כפיר? מוטב כי תכירו את היחידות המובחרות של היחידה. היחידות המובחרות של חטיבת כפיר הן יחידת לוט"ר וסיירת חרוב. במאמר הבא אנו עומדים לדבר על גיבוש לוט"ר ועל היחידה עצמה. כך שתוכלו להכיר את הגיבוש ואת היחידה עוד לפני הגיוס.

מדוע ישנו צורך להכיר את היחידה ואת סיירת לוט"ר עוד לפני שמגיעים לשם? כי כך תוכלו להחליט האם הבחירה הזאת היא הבחירה הנכונה עבורכם. אתם מכירים את עצמכם בצורה הכי טובה, ולכן תוכלו להבין עד כמה זה המקום בשבילכם. אם פחות תתחברו ליחידת המובחרות של חטיבת כפיר, תוכלו להתגייס אל אחת מהיחידות האחרות של החטיבה. כפיר הפכה להיות במרוצת השנים לאחת מהחטיבות המובחרות ביותר בצבא כולו.

מדוע הוקמה יחידת לוט"ר?

לכל יחידה בצבא יש את הסיבות השונות שבגינן היא הוקמה. כל מי שרוצה להתחיל גיבוש לוט"ר חייב להכיר את ההיסטוריה של היחידה הזאת. היחידה הוקמה בשנת 1974 כחלק מהפקת לקחים שעשו בצבא בעקבות אירועי טרור חוזרים ונשנים. היחידה הייתה זאת שאמורה להוביל את ההתמודדות של צה"ל אל מול אירועי טרור עתידיים. בצבא הבינו כי הקמה של יחידה ייעודית יכולה לעשות את העבודה. בשנת 2003 ביצעו ביחידה שינוי קטן כאשר הוסיפו אליה מדורי קליעה וצליפה. כיום היחידה היא אחת מיחידות הקליעה והצליפה המובילות בצבא כולו. זוהי הסיבה שבגללה היחידה הפכה לזאת שזוכה ברוב התחרויות בהקשר הזה. אם הנושא של הקליעה והצליפה מעניין אתכם, זוהי בהחלט היחידה שבה תוכלו להגיע למימוש מלא.

מהם תנאי הקבלה לגיבוש?

על מנת שתוכלו להגיע לגיבוש עצמו יהיה עליכם להתגייס לחטיבת כפיר עצמה. מי שמתגייס לחטיבה אחרת, יכול להתמיין ליחידות המובחרות של אותה חטיבה ספציפית. לכן התנאי הראשון שצריך על מנת להגיע אל גיבוש לוט"ר הוא להתגייס לחטיבה עצמה. לאחר מכן תנאי הסף הראשוניים הם פרופיל 82 ומעלה וקב"א 51 ומעלה. כמובן שמי שלא עומד בתנאים הללו יכול להגיש בקשה חריגה. אך לרוב התנאים הללו הם תנאי סף, כאלה שמאוד קשה לערער עליהם. בסופו של יום השאיפה היא לגייס אל היחידות המובחרות את כל הלוחמים הכי איכותיים שיש. זוהי הסיבה כי בשונה מהיחידות הרגילות לגיבושים של היחידות המובחרות יש תנאי סף.

מי יכול לעבור את הגיבוש?

גיבוש לוט"ר הוא גיבוש מאתגר, כזה שמצריך מכל אחד לא מעט אורח רוח. בסופו של יום השאיפה היא לנסות להביא את המתמיינים אל קצה גבול היכולת. כאשר כל אחד מהם אמור להפגין את המקסימום מנקודת המבט האישית שלו. קחו בחשבון כי לא כולם עוברים את הגיבוש, וזוהי הסיבה שבגללה הגיבוש עצמו הוא מכריע. עוד לפני שתגיעו לגיבוש עצמו, קחו בחשבון כי כולם יכולים לעבור אותו. איך אתם תוכלו לעבור את הגיבוש? תאמינו בעצמכם וביכולות שלכם. ברגע שזה יקרה, תוכלו לראות כי השמיים הם הגבול. פתאום תעברו עוד שלב ועוד שלב עד שתהיו חיילים מן המניין באחת מהיחידות המובחרות בצה"ל.

היכן מתקיימת הטירונות?

בשונה מהטירונות של יחידת חרוב, הטירונות של יחידת לוט"ר מתקיימת בבא"ח צנחנים. הטירונות עצמה אורכת כארבעה חודשים, במהלכם עוברים טירונות של חיילים קרביים רגילה. אל תיתנו למיקום של הטירונות להטעות אתכם, אתם חיילים המשויכים לחטיבת כפיר. לא פעם, חטיבות שונות בצבא מתחלקות בתשתיות שלהם עם חטיבות אחרות. אך עדיין זה עשוי לבלבל בתחילת הדרך את כל החיילים הנמצאים בתחילת הדרך שלהם. בכל זאת עם הזמן תבינו בדיוק את המקום שבו אם נמצאים בצבא ואת החטיבה אליה אתם משויכים. כל חטיבה בצבא מגיעה עם ההיסטוריה שלה ועם הדברים שייחודיים עבורה. גם חטיבת כפיר כמו כל שאר החטיבות בצבא מגיעה עם היסטוריה ענפה. כל מי שמתחיל גיבוש לוט"ר חייב להכיר את ההיסטוריה של החטיבה על בוריה.

כמה זמן נמשך הגיבוש?

הגיבוש עצמו כמו כל רוב הגיבושים בצבא נמשך כיומיים בסך הכל. במהלך היומיים הללו יהיו כל מיני פעולות שאמורות לאפשר למגבשים להכיר את המתמיינים בצורה הכי טובה שיש. כך שבסופו של יום הם יצליחו לגייס את המתמיינים שהכי מתאימים להיות לוחמי סיירת. לא כל מי שמגיע לצבא יכול להיות לוחם סיירת. בכל זאת לוחמי סיירת אמורים להיות אלה שנמצאים בחוד החנית בכל פעם מחדש. מבחינתכם אתם צריכים להביא ציוד ליומיים, אך יש כאלה שעבורם גיבוש לוט"ר נמשך רק כמה שעות או לכל היותר יום אחד. הכל תלוי כמה זמן תצליחו להחזיק בגיבוש עצמו.

טיפים – איך לעבור גיבוש לוט"ר

  1. אל תנסו להיות מה שאתם לא! לא מעט מהמתמיינים ליחידות מובחרות בצבא מנסים להתאמץ יתר על המידה על מנת להתקבל. נזכיר כי השירות הצבאי ביחידה המובחרת נמשך לכל הפחות שלוש שנים. לפיכך אין טעם שתנסו להיות מה שאתם לא, כי בסוף האמת צפויה להתגלות.
  2. תנסו להכין את עצמכם בצורה הכי טובה מבחינת הכושר שבו תגיעו לגיבוש. אומנם הכושר הוא לא העניין הכי חשוב בגיבוש, אך הוא בין הנושאים הכי חשובים שיש. אם תגיעו בכושר ירוד, יהיה לכם קשה מאוד לעבור את כל המבחנים השונים. לכן תעשו אימונים מתאימים מראש, כך לא תמצאו את עצמכם בעמדה לא נוחה.
  3. תחקרו כמה שרק אפשר על גיבוש לוט"ר ועל הגיבושים האחרים בצבא. בסופו של יום יש לא מעט יחידות מובחרות, ועוד לפני הגיוס תצטרכו לדעת לאן מועדות פניכם. בשלב מסוים יהיה לכם כמעט בלתי אפשרי לנסות לשנות את השיבוץ. ההמלצה שלנו אליכם היא שתשאפו להגיע אל המקום שיגרום לכם להיות מאושרים.
  4. אל תהיו סגורים בתוך עצמכם, את הדבר הזה הממיינים יכולים לראות. האינטראקציה עם כל החברים בגיבוש היא קריטית להצלחה בגיבוש. אם לא תהיו מספיק חברותיים, גם זוהי סיבה מספיק טובה שבגינה לא תעברו את הגיבוש. האינטראקציה ביחידות המובחרות היא קריטית אפילו בזמן לחימה אמיתית.
  5. תיקחו את הדברים בפרופורציה! הגיבוש עצמו נמשך כיומיים בסך הכל, כך שאין סיבה שלא תיתנו את כל כולכם. אחריו תוכלו לנוח, ולקוות כי השגתם את המקום ביחידת לוט"ר. גם אם לא, תזכרו כי יש עוד לא מעט מקומות אחרים שתוכלו לתרום בהם בצבא. כל אחד בסופו של יום מוצא את המקום שמתאים עבורו.
  6. אומנם הגיבוש הוא השלב המכריע ביותר במיון ליחידה, אך לאחר גיבוש לוט"ר תצטרכו להוכיח את עצמכם בכל יום מחדש. אל תחשבו כי אם עברתם את הגיבוש, המקום שלכם ביחידה מובטח. בכל יום מחדש תצטרכו להראות כי אתם מספיק מוכשרים ומספיק מנוסים על מנת לשרת ביחידה מובחרת.

מה תעברו בגיבוש?

  • תרגיל ראשון – ספרינטים
  • משימה שניה – ספרינטים
  • תרגיל שלישי – משימה קבוצתית (תרגילי מחשבה)
  • משימה רביעית – אלונקה סוציומטרית
אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.