גיבוש צנחנים – המדריך המלא למתגייס

חולמים לצנוח? תמיד חלמתם להתגייס לצנחנים? אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו, ככל הנראה המאמר הבא נכתב עבורכם. גיבוש צנחנים נועד עבור כל מי שמעוניין להגיע לחטיבת צנחנים בתפקיד כזה או אחר. בשונה מחטיבות חי"ר אחרות, כאן ישנו צורך לעבור גיבוש על מנת להתקבל. זה מה שהופך את הגיוס לצנחנים להיות גיוס מאוד יוקרתי כזה שלא מעט מתגייסים מעוניינים להגיע אליו. המאמר הבא נועד על מנת לעשות לכם סדר, ולאפשר לכם לדעת פחות או יותר למה לצפות.

ברור לכולם שלא משנה כמה ננסה להסביר על הגיבוש עצמו, בסוף המציאות תמיד נראית שונה. אך עדיין תוכלו לתאר לעצמכם פחות או יותר מה אמור לקרות במהלך הגיבוש. בנוסף קיימות כל מיני שאלות קטנות שתוכלו לקבל עליהן תשובה עוד לפני הגיבוש עצמו. ברגע שכל אחד מהנבחנים יגיע מוכן, הוא יצליח להוציא מעצמו את המקסימום. גם אתם תוכלו לעשות זאת – כל עוד תגיעו הכי מוכנים שרק אפשר.

איך אפשר להגיע לגיבוש?

על מנת שתוכלו להתעניין בנושא של גיבוש צנחנים, יהיה עליכם לקבל זימון. לא כל המתגייסים מקבלים גיוס לגיבוש, ולכן הוא הפך להיות חלומם הרטוב של מתגייסים רבים. בשלב הראשון יהיה עליכם לדרג בשאלון העדפות את צנחנים בעדיפות ראשונה. מי שלא ידרג את צנחנים בעדיפות ראשונה, ככל הנראה לא יקבל זימון לגיבוש. הרי כל מי שמגיע לגיבוש הם מתגייסים שחולמים להגיע בסופו של יום לחטיבת הצנחנים. לאחר שתתקבלו לגיבוש, יהיה מצוין על הזימון עצמו את המיקום שבו הוא נערך. ברוב המקרים הגיבוש נערך בבא"ח צנחנים, אך כמובן שישנם גיבושים שמתגייסים במקומות אחרים. אך אין לכם מה לדאוג בהקשר של השאלה הזאת. את כל האינפורמציה החשובה לכם תוכלו למצוא על גבי הזימון. כך יהיה לכם סדר עוד לפני שתצטרכו להגיע לגיבוש עצמו.

כמה זמן נמשך הגיבוש?

זה מאוד תלוי עד לאיזה שלב אתם תגיעו בגיבוש עצמו. יש לא מעט מתגייסים שנופלים כבר בשעות הראשונות של הגיבוש. לאורך כל הגיבוש עצמו מתבצעים אקטים שונים של ניפוי, כל זאת על מנת לדאוג כי הטובים ביותר יתקבלו. לכן באופן כללי אפשר להגיד כי הגיבוש נמשך בין יום עד יומיים. מי שיישאר בגיבוש עד השלב האחרון יישאר בו כיומיים בסך הכל. כך שאם אתם מגיעים לגיבוש עצמו, מוטב כי תכינו תיק ליומיים שלמים. אל תצאו מנקודת הנחה כי לא תחזיקו לכל אורך הגיבוש, כי זוהי מחשבה שעלולה ליצור מציאות. גיבוש צנחנים נועד עבור כל מי שמגיע עם רצון עז לעבור אותו.

מה הציוד שצריך להביא לגיבוש?

בתקופה הנוכחית ישנה חובה להגיע עם בדיקת קורונה שלילית, אחרת לא תתקבלו לגיבוש עצמו. בנוסף ישנו צורך להגיע לגיבוש עם בגדי ספורט, תעודת זהות, דף ועט על מנת לרשום כל מיני דברים. כמובן שתוכלו להתייעץ עם מתגייסים אחרים שהיו בגיבוש על מנת לדעת מה להביא. יש כאלה שקוראים עוד מידע על גיבוש צנחנים על מנת להבין בדיוק איזה ציוד להביא. מבחינתכם טוב שתביאו כל ציוד שעולה לכם לראש, על מנת שלא יהיה חסר לכם כלום. תזכרו כי הגיבוש אמור להימשך יומיים לכל היותר, ולכן ישנה חובה להגיע עם כמות ציוד מספקת לתקופה הזאת.

טיפים חשובים לגיבוש עצמו

קיימים כל מיני טיפים שיכולים לסייע לכם לצלוח את הגיבוש. תזכרו כי הטיפים עליכם נרחיב כאן לא מבטיחים לכם הצלחה בגיבוש. אך הם כן יכולים לסייע לכם לצלוח כל מיני מהמורות שונות שעלולות להופיע במעלה הדרך. מה שאמור לעניין כל מי שמגיש אל גיבוש צנחנים זה להוציא את המקסימום. כך לא תביאו את עצמכם למצב שבו אתם תרגישו כי הייתם יכולים לעשות עוד – אך מנעתם מעצמכם לעשות זאת. חובה עליכם להרגיש כי סחטתם את הלימון, בתקווה כי גם תצא ממנו לימונדה.

  • זה נכון שהגיבוש נועד על מנת שתוכלו לצלוח אותו ולהתקבל לחטיבה. אך עדיין אל תשכחו להנות בדרך, זה חשוב מאוד גם להמשיך ההתמיינות בצבא. תזכרו כי אם אינכם מתאימים לחטיבת הצנחנים, תוכלו למצוא חטיבה אחרת שמתאימה לכם לדוגמא גולני, גבעתי ואחרות. לכן תשתדלו מאוד להנות מהגיבוש מההתחלה ועד הסוף.
  • אל תלחיצו את עצמכם יתר על המידה. עצמם המחשבה על גיבוש צנחנים עשויה להיות מעט מלחיצה. אך הלחץ שתפעילו על עצמכם עלול לגרום לכך שלא תביאו את כל היכולות שלכם לידיי ביטוי. ככל שתצליחו להרגיע את עצמכם כך תוכלו להפגין את כל הכישורים שלכם.
  • תעבדו על כושר קרבי לפני הגיבוש עצמו. רוב האקטים המתבצעים בגיבוש עצמו הם כאלה המתבססים על הכושר הקיים. המשמעות היא שמי שמגיע לגיבוש לא בכושר, עלול למצוא את עצמו בחוץ. חבל מאוד שתיפלו מהגיבוש בגלל שלא התאמנתם מספיק לפניו. תשתדלו לעשות לעצמכם שגרת אימונים עוד לפני הגיבוש עצמו – זה מאוד עוזר.
  • אל תחביאו את עצמכם ביום הגיבוש עצמו. תנסו להתנדב לכמה שיותר משימות במהלך הגיבוש על מנת שתוכלו להבליט את הכישורים שלכם. מי שמתחבא ולא מבליט את עצמו, עלול ליפול בין הכיסאות. השאיפה שלכם היא שהמגבשים יראו אתכם כמעט בכל הזדמנות. לכן אל תחששו להתנדב, אפילו אם זה נראה לכם קצת יותר מידיי.
  • במהלך גיבוש צנחנים ישנו צורך להסתכל על הסביבה ולא רק על עצמכם. הכי קל מנקודת המבט שלכם זה לדאוג לכל מה שאתם צריכים. אך יש לכם חברים לצוות שהם אמורים להיות האחים שלכם במהלך ימי הגיבוש. תזכרו כי המגבשים שמים לב גם לדינמיקה שלכם עם כל שאר חברי הצוות.
  • זה נכון שאתם רוצים להרשים את המגבשים שמסתכלים עליכם – אך תהיו אתם. אל תנסו לעשות כל מיני פעולות שלא מאפיינות אתכם, זה יהיה ברור לעין. תעשו את כל מה שאתם הייתם עושים בכל מקרה. אם זה מתאים לצנחנים – אז מעולה. אם זה לא מתאים לצנחנים, תוכלו למצוא מקומות אחרים שישמחו לקבל אתכם אליהם.
  • תקבלו כל החלטה של המגבשים, גם אם היא גורמת לכם להרגיש חוסר נוחות. המגבשים הם המפקדים שלכם, והם אלה שיחליטו האם תתקבלו לחטיבה. לכן הם בוודאי ירצו לראות עד כמה אתם ממושמעים ומקבלים פקודות. מי שמגיע עם אגו לאותו גיבוש צנחנים ימצא את עצמו ככל הנראה בחוץ.
  • אתם לא הראשונים שעוברים גיבוש צנחנים, ויש לא מעט לפניכם שהיו בדיוק באותה הסיטואציה. ברגע שתכניסו את עצמכם לפרופורציה, הכל יכול להיראות הרבה יותר פשוט. תבינו כי כל משימה שמביאים לכם, היו כאלה שביצעו אותה לפניכם. גם אם אתם חושבים שהמשימה לא אפשרית, תנסו להבין מדוע היא מופיעה בגיבוש עצמו.
  • תשתפו את החברים לצוות בהרגשה שלכם במהלך כל הגיבוש עצמו. אל תשמרו את המחשבות הקשות לעצמכם, זה עלול לפעול לרעתכם. מוטב כי תפרקו את מה שמכביד עליכם, ותנסו להרגיש בנוח עם הסביבה הקרובה. בסוף זה יבוא לידיי ביטוי בכך שתוכלו לבצע את המשימות השונות בצורה הכי טובה שיש.
אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.