נמצאים לפני גיוס? בואו להכיר את חיל השריון

נמצאים לפני הגיוס לצה"ל? על מנת שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה יהיה עליכם הכיר את החיילות השונים. בצבא אפשר למצוא מגוון רחב של חיילות, כאשר לכל אחד יש את היתרונות ואת החסרונות שלו. במאמר הבא נרצה לספר לכם על חיל השריון, אחד מהגורמים המכריעים בשדה הקרב. כמעט בכל מערכה אל מול אויבינו השונים ניתן לשמוע עד כמה התפקיד של חיל השריון הוא תפקיד משמעותי. כל מי שמחפש אחר תפקיד עם משמעות, יכול לחפש את התפקיד בחיל השריון. אך ככל הנראה שאינכם מכירים את חיל השריון, וכעת יש לכם הזדמנות להכיר את החיל על בוריו.

רגע לפני שתתחילו את השירות הצבאי שלכם, תקבלו את כל האינפורמציה החשובה לכם. נדגיש כי ידע הוא כוח, בטח כאשר מדובר על השירות הצבאי. אף אחד לא רוצה להגיע לצבא כאשר הוא לא מבין מה בדיוק קורה מולו. אחרי שתקראו את המאמר הזה, תדעו בדיוק מה כולל בתוכו התפקיד בחיל הזה. לא רק זה, גם תדעו בדיוק לאן אתם רוצים לכוון את עצמכם.

מה מציע חיל השריון עבור המועמדים לגיוס?

גולת הכותרת של חיל השריון זה כמובן ההתעסקות עם הטנקים, התעסקות שלא תמצאו אותה באף חיל אחר. זה מה שמייחד את חיל הזה אל מול כל חיילות היבשה האחרים שעושים פחות או יותר עבודה דומה. צריך להדגיש כי המועמדים לחיל, יכולים ליהנות ממגוון רחב של תפקידים שונים ומגוונים. המועמדים יכולים להשתבץ לתפקיד בתוך הטנק או כחייל חי"ר לכל דבר ועניין. לא הרבה מלש"בים יודעים שהם יכולים להיות חיילי חי"ר רגילים גם בתוך חיל השריון עצמו. זה מה שהופך את החיל הזה לחיל מאוד מיוחד בנוף הצבאי, ואולי בגלל זה המון מועמדים רוצים להגיע אליו. הוא מרכז בתוכו את כל מה שמלש"ב רוצה לפני הגיוס שלנו, מבחר ענק של אפשרויות מכל מיני סוגים. אם גם אתם עומדים להגיע אל החיל הזה, מוטב שתכירו את כל הצדדים שיש בו.

אילו חטיבות פועלות בחיל נכון להיום?

חיל השריון ידוע בתור חיל משפחתי, ולכן בשונה מחיילות אחרים תוכלו למצוא בו כמות קטנה של חטיבות. אך מוטב שתכירו את החטיבות השונות, על מנת שתוכלו לשאוף להגיע לאחת מהן. אנו כבר עכשיו יכולים לספר כי כל חטיבה מביאה איתה פרמטרים אחרים. כך שמראש מוטב שתגיעו במצב שבו אתם מכוונים לשרת בחטיבה כזאת או אחרת.

  • חטיבה 7: אם יצא לכם לשמוע קצת על ההיסטוריה של חיל השירון ככל הנראה שמעתם על החטיבה הזאת. מדובר על החטיבה המיתולוגית של החיל, ואחת מהחטיבות המעוטרות ביותר בצה"ל כולו. לא מעט מהמתגייסים לחיל השריון רוצים להגיע לחטיבה הזאת רק בגלל הסיפורים שהם שמעו. שווה לכם לשמוע כמה סיפורים מעניינים על החטיבה הזאת
  • חטיבה 188: גם החטיבה הזאת היא יחסית חטיבה וותיקה, היא כפופה לפיקוד צפון. מי שיגיע לחטיבה הזאת ישתמש לרוב בטנקים סימן 3. האימון המתקדם של החטיבה הזאת לא מתקיים בשיזפון, האימון המתקדם בחיל השריון נקרא צמ"פ.
     
  • חטיבה 401:  חטיבת העילית של חיל השריון, החטיבה שיש לה נכון להיום את הטכנולוגיה הכי מתקדמת. החטיבה היא אומנם הצעירה ביותר, אך מאחוריה כבר רזומה עשיר של פעילויות שונות. לא מעט מהמועמדים רוצים להגיע אליה בעיקר בגלל שהיא חושפת אותם לטכנולוגיה הכי חדישה בעולם.
  • חטיבה 460: בסיס ההכשרות של חיל השירון הנמצא בשיזפון. בשגרה רגילה מדובר על בסיס הכשרות בלבד, שאין לו אף פעילות מבצעית. אך בחירום הופכת חטיבה 460 על כל מפקדיה ולוחמיה לחטיבה לוחמת לכל דבר ועניין. כל מלש"ב עובר בחטיבה 460 את שלב הטירונות וגם את השלב של האימון המתקדם. רק לאחר מכן המלש"בים עוברים לחטיבות אליהן הם משויכים.

מי יכול להתגייס לחיל השריון?

כמו בכל חיל לוחם, לא כל מי שרוצה יכול להגיע לחיל הספציפי הזה. אך חשוב להדגיש כי בשונה מחיילות אחרים, תנאי הקבלה קצת יותר גמישים. ראשית ישנו צורך לסמן לפני הגיוס לצה״ל את חיל השירון בתור אחת מהבחירות במנילה. מי שלא בוחר את חיל השריון, ככל הנראה יקבל שיבוץ אחר. כך שחשוב מאוד שכבר בשלב מקדים תבקשו להיות משובצים לחיל הזה. לרוב על מנת להגיע לחיל לוחם אחר תצטרכו להיות עם פרופיל 82 ומעלה. לחיל השריון האפשר להגיע גם עם פרופיל 72. כך שלא מעט מלש"בים שרוצים להיות לוחמים אך מגיעים עם פרופיל נמוך יכולים לבחור באפשרות הזאת. על מנת שתוכלו לוודא שהינכם יכולים להגיע לחיל השריון יהיה עליכם להסתכל על המנילה שלכם. בין האפשרויות השונות צריכה להיות אפשרות של חיל השריון על כל צורותיו. אם מסיבה מסוימת לא מופיעה אפשרות של חיל השריון, תוכלו לשאול את מדור מתגייסים מהי הסיבה. אך כמו שאמרנו התנאים להגיע לחיל השריון הם קצת יותר נוחים והרבה פחות קפדניים בהשוואה לכל חיל לוחם אחר.

צוות הטנק – הכירו את התפקידים השונים

מפקד הטנק: המפקד הוא אדם שאחראי לתפעל את כל אנשי הצוות השונים. המפקד יכול לתפעל את הצוות גם בשגרה וגם בעת לחימה. המט"ק (מפקד הטנק) משמש בתור מפקדם האישי של שלושת אנשי הצוות הנוספים שביחד איתו. הוא אמור לדאוג לכך שכל אחד מהחיילים מקבל את מבוקשו, ויכול לבצע את התפקיד כמו שצריך. על מנת להיות מפקד טנק ישנה חובה לעבור קורס מפקדים.

תותחן: התפקיד של התותחן הינו לתפעל את מערכות הירי שמותקנות על הטנק. התותחן הוא זה שאחראי לוודא כי כל המטרות נמצאות בדיוק במקום שבו הן אמורות להיות. במקרה של פספוס המטרה, התותחן אחראי לבצע תיקון לירי על מנת להביא לפגיעה. במהלך הכשרתו התותחן לומד כיצד לתפעל את מערכת הירי השונות הנמצאות על הטנק. התפקיד הוא בעל חשיבות רבה כי הוא זה שיקבע האם תהיה פגיעה במטרה.

טען: אחרי שדיברנו על התותחן, מגיע תפקידו של הטען. הטען הוא האדם שאחראי לטעון את הפגזים על התותח. אם הטען לא יעשה את עבודתו כמו שצריך, לתותחן לא תהיה תחמושת שאותה הוא יצליח לירות. המשמעות היא שללא שיתוף פעולה פורה בין הטען לתותחן, הטנק כולו לא יבצע את תפקידו כמו שצריך. הטען הוא האדם שאמור להחליף את המפקד במקרה שקורה לו משהו תוך כדי לחימה.

נהג: התפקיד האחרון בטנק הוא תפקידו של הנהג. כמו שאתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם הנהג הוא זה שאחראי לתזוזה של הטנק מנקודה לנקודה. ללא מיומנותו של הנהג, הטנק לא יצליח להגיע אל העמדה הרצויה תוך זמן קצר. לעיתים החשיבות של הנהג היא משמעותית מאוד כי הוא זה שאמור לסייע לטנק לברוח מסיכונים תוך כדי לחימה. הנהג נמצא בתא לבד בתוך הטנק, כך שהוא יחסית מנותק מכל שאר צוות הטנק שנמצאים בתא אחד משותף. 

ההרמוניה בין אנשי הצוות היא חיונית מאוד להצלחת כל פעולה. האנשים הללו מבלים שעות האחד עם השני לאורך לא מעט שעות ביממה. בין אם מדובר על שגרה או על חירום, ובגלל זה אומר כי חיל השריון הוא חיל משפחתי.

אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.