יחידה 504

יחידה 504 הוקמה בשנת 1949 ונקראה מודיעין 10, בזמנו מספר היחידה היה 154 ומי שעמד בראשה היה דוד קרון.

המטרה של היחידה לפי דוד הייתה להשיג מודיעין איכותי על מדינות ערב השכנות, תוך מתן דגש על אימונים, ציוד מתקדם, איסוף נתונים מהשטח ולהביא ידיעות על תשתיות כאלה ואחרות.

לאחר סיומה של מלחמת ששת הימים, היחידה התאחדה עם יחידה נוספת שנקראת 560 ועיסוקה היה בביצוע חקירות של שבויים, ושם קיבלה את מספרה 504.

יחידה 504 תרמה המון לביטחון המדינה וביצעה מאות מבצעים מסווגים, קיבלה צל״שים אך לא הרבה אנשים מכירים לעומק את פעילות היחידה אשר נמצאת באגף המודיעין.

בתוך אגף המודיעין יש מס׳ של יחידות אשר הפעילות שלהן סמויה מן העין ולא הרבה מדובר עליהן, ניחשתם נכון כאן אנחנו נדבר רק על אחת והיא 504.

יחידה זו היא יחידה מיוחדת ומסווגת והמטרה שלה היא בהפעלת סוכנים.

אתם חייבים להבין שעולם המודיעין הוא גדול מאוד וניתן להשיג בו מקורות מידע בכמה אופנים, אחד מהם הוא מודיעין אנושי ובזה יחידה זו מתמחה.

האנשים ביחידה פועלים במגוון גזרות בתוך הארץ ומחוצה לה ומביאים מידע קריטי וחשוב על האויב, מידע זה מהווה בסיס לתכנון ופעילות של מבצעים צבאיים.

ההרכב של הכח הזה:

  • סוכן
  • מפעיל
  • לוחם

כדי שמשימה תצליח בצורה הטובה ביותר שלושת הגורמים צריכים להיות מעורבים בה ולהיות מסונכרנים ברמה הגבוהה ביותר, בסוף היום הכל מתרכז לאמון, בואו נסקור קצת לעומק מה התפקידים של כל אחד במעגל הזה.

תפקידים ביחידה 504

בניגוד ליחידות מיוחדות אחרות כמו: שלדג או מגלן, כאן ישנם מס׳ גורמים בעלי קשר אדוק שעובדים כדי להשיג את המטרה.

סוכן: הוא בעצם האיש החשוב ביותר, הוא נמצא בצד השני ולוקח את הסיכון הגדול להיחשף, הוא משיג מידע מודיעיני ומעביר אותו למפעיל, המטרה שלו היא להשיג את המידע מבלי לעורר חשד בכלל וכמובן מבלי שאף אחד בסביבתו יחשוף אותו.

מפעיל: נקראים גם (קת״מים) קצינים לתפקידים מיוחדים, הם הכוח שמניע את הכל יחד, הם מגייסים את הסוכנים ומפעילים אותם, כל מפעיל אחראי על מס׳ סוכנים שונים אותם הוא פוגש ומתדרך באופן אישי, מדברים על הפעילות, המידע הדרוש ואיך משיגים אותו.

הקשרים שיש בין המפעילים לסוכנים הוא מיוחד, הקשר הוא לא רק מקצועי אלא ממש אישי ויכול להימשך שנים רבות, כפי שציינו בהתחלה זה קשר שמבוסס על אמון מכיוון שבתפקידים אלה יש המון סכנות לכל צד.

לוחם: התפקיד של הלוחם לא פחות חשוב משל סוכן ומפעיל, את הלוחמים בוחרים בפינצטה, הליך המיון עוד קורה לפני הגיוס שלהם לתפקיד.

הם עוברים טירונות בגולני ואת ההכשרה הפנימית הם עושים ביחידה, זה כולל: לחימה בטרור, פעילות חשאית בארץ ומחוצה לה.

הלוחמים ביחידה זו מלווים כל מבצע והתפקיד שלהם הוא לדאוג לסוכן ולמפעיל, הם צריכים לוודא שכל המשימה נשמרת בסוד, הלוחם הוא לא רק ״מאבטח״ הוא גם פונה את פרופיל המבצע, בודק את השטח, מוודא שאין מעקב אחרי סוכן ומתאם את המפגשים.

דרישות לתפקיד

  1. פרופיל 82 ומעלה
  2. קב״א 52 ומעלה

יחידה 504 צלש״ים

  • 2013 – צל”ש מטעם ראש אמ”ן על “פעולה יוצאת דופן המבטאת יצירתיות, נועזות וחציית גבולות הדמיון”
  • 2018 – צל”ש מטעם ראש אמ”ן על “רצף מבצעים שהביאו להישגים משמעותיים מול איומים מתהווים”
  • 2019 – צל”ש מטעם ראש אמ”ן על “הקמה וביסוס יכולת מבצעית בגזרה הצפונית”
אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

תפקיד התזונה בכושר גופני

תזונה נכונה היא המפתח לבריאות טובה. במידה ותשלב תזונה מאוזנת עם פעילות גופנית ותהיה לך מערכת חיסונית שיכולה למנוע ביעילות

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.