יחידה 669 גיבושים ותנאי קבלה

669 היא אחת מ-4 יחידות העילית של צה״ל, הלוחמים ביחידה זו מתמחים בחילוץ תחת אש והיחידה היא יחידה טקטית, תפקידו של לוחם ב669 הוא לחלץ לוחמים משדה הקרב או טייסים אשר נאלצו לנטוש את המסוק או המטוס שלהם במהלך משימה.

עקב היכולות היחודיות שלהם לחלץ באוויר ביבשה ובים לוחמי היחידה פועלים מעבר לקווי האויב ונשלחים ביחד עם יחידות מיוחדות אחרות כגון סיירת מטכ״ל למבצעים סודיים, לפעמים גם הרחק מבית.

היסטוריה

המבצע הראשון של היחידה היה בישראל היה בשנת 1951 כאשר אחד הטייסים היה צריך לבצע נחיתת אונס בחוף הים של תל אביב והיו צריכים לפנות אותו באמצעות מסוק, בשנת 1954 בחיל האוויר פעלה כיתת פינוי רפואי של רופאים וחובשים.

לאחר מכן בשנת 1974 ולאחר לא מעט אירועים שהיה צריך בהם מענה הרבה יותר מקצועי הוחלט שהגיע הזמן להקים יחידה אשר מתמחה בחילוץ וניחשתם נכון זו יחידה 669.

באפריל 1974 הגיעו לבסיס תל נוף החיילים הראשונים של היחידה כולם היו לוחמים ויוצאים יחידות מובחרות, לאחר מכן בשנת 1975 היחידה הוכרזה כיחידה מבצעית וכללה בתוכה 12 לוחמים ורופא.

היום היחידה הזו היא אחת היחידות הכי מובחרות בצה״ל והיא יושבת בבסיס תל נוף, המטרה האמיתית של היחידה היא לחלץ טייסים אשר נאלצו לנטוש את המטוס שלהם מעבר לקווי האויב וכמו שציינתי מקודם לפנות פצועים משדה הקרב, היום היחידה משתפפת גם בחילוצים אזרחים כגון: מטיילים שנתקעו בנחלים, איתור נעדרים, חילוץ צוותים ימיים וביצוע סריקות מהאוויר וביבשה.

669 תנאי קבלה

  • פרופיל 97, קב"א 52 ומעלה ודפ"ר 50 ומעלה
  • מעבר יום סיירות
  • מעבר גיבוש שייטת / גיבוש אחוד (מטכ"ל)
  • מעבר יום מיון יחידתי להערכת התמודדות עם מצבי לחץ במים

מה מבצעים בתפקיד?

  1. טירונות 08
  2. קורס חובשי סיירות
  3. צניחה
  4. צלילה
  5. ניווט
  6. לוחמה בטרור

בשל אופי השירות המגוון הלוחמים יצטרכו להתמצא גם באוויר ביבשה ובמים, המסלול כולו אורך כ 18 חודשים.

שימו לב כי השיבוץ לתפקיד נקבע לפי מכלול של מס׳ נתונים אישיים, ההעדפות שלכם ושיקולים של הצבא, יכול להיות שיהיו שינויים בתנאי הקבלה, למועמדים מתאימים תהיה אפשרות להתקדם לעבר מסלולי הדרכה, פיקוד וקצונה.

מה נדרש כדי להיות לוחם 669?

בתור לוחם ביחידה יהיה עליכם לדעת לשנות את המצב שלכם במידי משגרה לחירום, תצטרכו לקבל החלטות בצורה מהירה ולנהל משברים למצוא פתרונות לבעיות מורכבות ועוד.

דוגמא: אתם מבצעים עכשיו מבצע והוא מסתבך לכם, כאן אתם נשלחים לבצע את המשימה ועליכם לעשות אותה בצורה הטובה ביותר ולשמור על קור אורח לאורך כל המבצע.

בנוסף לקור אורח ידרשו מכם גם להיות: אגרסיבים, בעלי נחישות, יצירתיות ויכולת עבודה בצוותים, ההכשרה של היחידה נחשבת להכי מרתקת בצה״ל.

אירועים בולטים של היחידה

אסון נחל צפית אשר קרה ב 2018 לוחמי היחידה נשלחו לחלץ את חניכי המכינה הקדם צבאית שנקלעו לשיטפון, אודות לתגובסה המהירה של היחידה ופעילותם חולצו עשרות נערים מהנחל, ולוחמי היחידה איתרו גם את הגופות של הנספים באירוע.

באותה שנה 2018 במהלך תקיפה של יעדים בסוריה, הופל לכוחתינו מטוס F16 ע״י טיל נ״מ, הטייסים נאלצו לנטוש את המטוס, לוחמי היחידה הוזנקו במהירות כדי לחלץ את הטייסים וגם הצילו את חיוו של אחד הטייסים.

במהלך עופרת יצוקה קיבל אחד הלוחמים ביחידה את צל״ש הרמטכ״ל לאחר שביצע ניתוח כירוגי תחת אש בלוחם ע״י החדרת צינורית הנשמה דרך הצוואר שלו, ובכך הביא להצלתו.

בשנת 2006 שיחידת קומנדו פשטה על יעד בלבנון נפצעו מס׳ לוחמים במהלך היתקלות, הלוחמים שנפצעו פונו ע״י כוח 669 במסוקים של חיל האוויר אל תוך שטח ישראל.

וזהו רק חלק קטן מהפעילות המיוחדת של היחידה הזו, מעוניינים לדעת מתי יש תאריכי גיבוש ליחידה? , פשוט לחצו על הקישור.

אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

תפקיד התזונה בכושר גופני

תזונה נכונה היא המפתח לבריאות טובה. במידה ותשלב תזונה מאוזנת עם פעילות גופנית ותהיה לך מערכת חיסונית שיכולה למנוע ביעילות

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.