צו ראשון הכנה : כל מה שצריך לדעת לפני יום הגיוס בבקו״ם

קיבלתם צו ראשון? כמו בני נוער רבים, גם אתכם בוודאי מציפים לא מעט שאלות. יש כאלה שבכלל לא מבינים את המשמעות של הצו הראשון. אז רגע לפני שאתם מבצעים אותו, אנו מציעים לכם לקרוא את המאמר הבא. במאמר הבא תוכלו לקבל את כל האינפורמציה שהכי חשוב שתכירו אותה. רגע לפני שאתם מתחילים את התהליך, חובה עליכם להכיר אותו על בוריו.

מדוע חשוב להכיר את הצו הראשון? מכיוון שכך תוכלו להכין את עצמכם לקראתו כמו שצריך. המבחנים והבדיקות שתעברו ישליכו בצורה ישירה על השירות הצבאי שלכם. ישנם בני נוער מוכשרים מאוד שלא השקיע בצו הראשון, והם מצאו את עצמם עושים תפקיד שהם לא רצו בו. כך שאנו מציעים לכם לקחת את התהליך בשיא הרצינות על מנת שתצליחו למקסם את השירות הצבאי.

השירות הצבאי הולך לתפוס חלק נכבד מהעתיד שלכם. יש כאלה שאפילו ממשיכים לשרת בצבא לא מעט שנים לאחר שהם סיימו את השירות חובה. כך שגם אתם תוכלו למצוא את עצמכם נמצאים בנעליים שבהם תרצו להיות. לכל אחד יש את הכישורים שמסתתרים בו, וזה בהחלט הזמן להוציא את כישורים הללו לידיי ביטוי. בסוף השירות הצבאי שתעשו יתאים לכם כמו כפפה ליד – תוכלו להגשים בו את כל החלומות.

קיבלתם זימון – אך מה זה צו ראשון?

עליכם להבין כי הצבא לא באמת מכיר את היכולות והכישורים שלכם. הצבא מצידו גם לא רוצה להסתמך אך ורק על נתונים שמועברים אליו מהגורמים השונים. הצו הראשון מאפשר לצבא להכיר אתכם באופן אישי, ולהתוודע לכל היכולות השונות שלכם. הרי לכל אחד מאיתנו יש את הפלוסים שלו, וזה הזמן שלכם להבליט את הכישורים הללו החוצה. כיצד הצבא מכיר אתכם? במסגרת הצו הראשון תעברו סדרה של מפגשים, בדיקות ומבחנים שונים. כאשר כל אחד מהם נועד על מנת לגרום לכך שהצבא ידע בדיוק מי אתם. כמובן שכל הבדיקות והמבחנים לא נועדו רק על מנת להתוודע לכל הדברים הטובים. הבדיקות יכולות גם להצביע על כל מיני דברים בעייתיים, שהצבא מחויב להכיר אותם. בסוף כאשר מתגבשת התמונה הסופית, הצבא ידע לאיזה תפקיד אתכם הכי מתאימים על פי היכולות שלכם.

מה צריך להביא לצו הראשון?

על מנת שתוכלו להתחיל את המיונים ואת המבדקים, תצטרכו להביא אתכם כמה מסמכים. נדגיש כי אם לא תביאו את המסמכים הללו, לא תוכלו להתחיל את הצו הראשון. אנו מציעים לכם לבדוק ביום של הצו הראשון שכל המסמכים נמצאים אצלכם, כך שלא תפספסו את ההזמנות הזאת. צו ראשון כמו שכבר הבנתם חשוב מאוד, והוא ישפיע באופן ישיר על השירות הצבאי שלכם.

צו התייצבות: מדובר על הצו שקיבלתם בדואר שבו כתוב המיקום שאליו אתם צריכים להגיע. חובה עליכם להביא את הצו ביחד אתכם, על מנת שיהיה ניתן לאמת את פרטיו.

תעודת מזהה: תעודה מזהה תקנית על פי החוק במדינת ישראל. זה יכול להיות תעודת זהות, דרכון, רישיון נהיגה או תעודת עולה.

מסמכים רפואיים: אם אתם סובלים מבעיה רפואית כל שהיא, חובה להביא את המסמכים ביחד אתכם. אל תצאו מנקודת הנחה כי לרופא הצבאי תהיה גישה למסמכים הללו. לרופא הצבאי אין יכולת להסתכל במחשבים של קופת החולים.

תחנה ראשונה: בדיקת הנתונים האישיים

התחנה הראשונה שלכם תהיה עמדה שבה יבדקו את הנתונים האישיים שלכם. בעמדה תחכה לכם חיילת חייכנית שתעבור אתכם על כל הפרטים המעודכנים במערכת. חובה עליכם להיות קשובים לה, ולוודא כי כל הפרטים שהיא מציינת בפניכם אכן נכונים. כמובן שאם יש פרט כזה או אחר שהוא לא נכון, תוכלו לציין זאת בפניה. אילו נתונים החיילת תבדוק ביחד אתכם? היא תשאל אתכם על שמכם הפרטי, שם משפחה, תאריך לידה, מספר אחים ואחיות, המקצועות שלמדתם בבית הספר. בתחנה הזאת כמו בכל תחנה במסגרת צו ראשון ישאלו אתכם כמה שאלות שבוחנות את הידע שלכם. בתחנה הזאת החיילת תשאל אתכם כמה שאלות בעברית, לוודא כי אתם אכן מכירים את השפה כמו שצריך.

תחנה שנייה: מבחנים פסיכוטכניים

התחנה השנייה היא אולי לדעת רבים התחנה הכי חשובה בצו הראשון. בתחנה הזאת תבצעו את המבחנים הפסיכוטכניים עליהם ככל הנראה יצא לכם לשמוע. המבחן עצמו ייערך במחשב, כאשר אתם תיכנסו אל תוך חדר עם המון מחשבים. לכל נבחן יש את העמדה שלו, כך שאתם לא אמורים להרגיש לא בנוח. המבחן עצמו מחולק לשלושה חלקים: חלק מילולי, חלק צורני (צורות) וחלק מתמטי. תוכלו להתכונן על אותם מבחנים פסיכוטכניים באמצעות מבחנים שונים באינטרנט. ככל שתכינו את עצמכם טוב יותר, כך תוכלו להפגין את היכולות האמיתיות שלכם. חשוב מאוד שלא תדלגו על שאלות מכל סיבה שהיא, הציון של המבחנים הללו חשוב במיוחד. בני נוער שיש להם הקלות שונות מבית הספר, יכולים להשתמש בהקלות גם במבחנים הללו. במסגרת צו ראשון המבחנים הללו הם מבחנים חשובים שישפיעו באופן משמעותי על השירות הצבאי.

תחנה שלישית: ריאיון אישי

הצבא מבין כי לא כל הנבחנים יכולים להפגין את הכישורים האמיתיים שלהם דרך מבחנים פסיכוטכניים. לכן על מנת שיהיה ניתן לראות מי עומד מאחורי כל מבחן מתקיים ריאיון אישי. עוד דרך של הצבא ללמוד עליכם יותר, ולהבין מי עומד להיכנס אל תוך המערכת הצבאית. הריאיון האישי מתבצע מול חיילת שהיא מאבחנת פסיכוטכנית. אינכם צריכים להגיע מוכנים לחלק הזה, כי השאלות הן שאלות על העבר שלכם. כלומר השאלות יתמקדו בכל מיני נקודות שונות שהיו משמעותיים בעברכם. אלו יכולות להיות נקודות טובות או פחות טובות, חשוב מאוד שתהיו כנים עד כמה שאפשר. כמו שהבנתם צו ראשון הוא הפרמטר שישפיע על התפקיד שאותו תקבלו בצבא. לכן זוהי הזדמנות מעולה מבחינתכם לספר על השאיפות הצבאיות שלכם. גם אם נדמה לכם כי מדובר על שאיפות גבוהות חובה עליכם לשתף, אולי בסוף תמצאו את עצמכם מגשימים את החלום.

תחנה רביעית: שאלון רפואי בדיקה רפואית על ידי רופא צבאי

אתם ממש נמצאים לקראת סוף הצו הראשון! מדובר על התחנה האחרונה, שגם היא חשובה במיוחד. הבדיקות הרפואיות אמורות להיות אלה שמתריעות על בעיות שונות שעלולות למנוע מכם לשרת. הבדיקה תתחיל בכך שתפגשו את הרופא הצבאי, והוא ישאל אתכם כמה שאלות רפואיות כלליות. הרופא גם יערוך מספר בדיקות פיזיות שיאפשרו לו לוודא את תקינות בריאותכם. לאחר מכן תעברו גם בדיקת ראייה ובדיקת שתן. גם כאן כמו בכל שלב במהלך צו ראשון חובה להגיד אך ורק את האמת. תזכרו כי מדובר על הבריאות שלכם, ואינכם יכולים לקחת סיכון כזה או אחר. הרי מה שאתם לא מספרים עלול בסוף לפעול לרעתכם. אם הבאתם אתכם כל מיני אישורים רפואיים מהבית, זה הזמן להציג אותם בפני הרופא הצבאי. אל תחכו עם המסמכים יתר על המידה, כי זה עשוי להיות מאוחר מידיי.

מקור: צה״ל

איך מתכוננים לקראת צו ראשון?

  • ההמלצה הראשונה לכל מי שרוצה להכין את עצמו לקראת הצו הראשון זה פשוט לקרוא. ככל שתכירו את כל השלבים בדרך, כך תוכלו להגיע אליו כאשר אתם רגועים. לא מעט בני נוער מגיעים כאשר הם לא מכירים את התהליך, וחוסר הוודאות גורם לכך שהם ירגישו אי נוחות. זה שאתם קוראים את המאמר הזה על מנת להכיר את התהליך זוהי בהחלט התקדמות מעולה. כך שתתחילו לבצע את הצו הראשון, תוכלו לדעת בדיוק מה כבר סיימתם ואילו תחנות נשארו בדרך. פתאום כל תחושת חוסר הוודאות מתחלף בתחושה של וודאות מוחלטת והכרת כל הפרטים הכי קטנים שיש.
  • על מנת שתוכלו להכין אתכם לקראת המבחנים שיש בכל צו ראשון, תוכלו ללמוד דרך האינטרנט. אם בעבר היה כמעט בלתי אפשרי להתכונן על המבחנים של הצו הראשון, כיום תוכלו לעשות זאת בקלות. יש כל מיני אתרים שמציעים לכם לעבור בדיוק את אותם המבחנים שאתם אמורים לעבור בצו הראשון. ברגע שתעשו את המבחנים פעם אחר פעם, תוכלו להשתפר בנקודות שאתם פחות טובים בהן. גם כאן תחושת חוסר הוודאות פשוט תיעלם, ותדעו בדיוק איזה מבחן מצפה לכם בצו הראשון.
  • האפשרות השלישית להתכונן לצו הראשון היא פשוט לשאול אנשים שונים שאלות. אתם בוודאי מכירים בני משפחה או אפילו חברים שכבר סיימו את הצו הראשון. אז למה שלא תשאלו אותם מה בדיוק היה להם שם? כך תוכלו לשמוע מהם כל מיני טיפים שיכולים לסייע לכם. לא מעט מהטיפים הללו יהיו טיפים שישנו את הגישה שלכם. תוכלו גם לשאול אנשי מקצוע מתוך הצבא שיכולים לסייע לכם להבין מה בדיוק מצפה לכם. ככל שתגיעו יותר מוכנים, כך תוכלו לצלוח את ההליך בצורה מיטבית.

האם יש אפשרות לדרוש מבחן חוזר?

החלק החשוב בצו הראשון כמו שכבר הבנתם הוא החלק של המבחנים. המבחנים השונים הם אלה שייקבעו את ציון הקב"א וציון הדפ"ר שישפיעו על העתיד הצבאי שלכם. עם ציונים גבוהים תוכלו להתקבל לתפקידים נשחקים ויחידות עילית לדוגמא: חובלים, טייס, שייטת 13 ואחרות.

מאוד, וכמובן גם להמשיך לקריירה צבאית. יש כאלה שמסיבות שונות נזקקים לבצע מבחן חוזר. אנו מקווים כי אתם לא נמצאים בסיטואציה הזאת, אך תדעו כי ישנה אפשרות לדרוש מבחן חוזר. הרי צו ראשון נועד ברגע ובראשונה על מנת שתוכלו להבליט בו את הכישורים האמיתיים שלכם. אומנם הסיכוי שהבקשה תאושר הוא נמוך, אך עדיין שווה לכם לנסות את מזלכם. סיבות רפואיות כאלה ואחרות עשויות להישקל בחיוב במידת הצורך. בנוסף כל מיני בעיות הקשורות למערכת עצמה גם אמורות להישקל בחיוב. אל תצאו מנקודת הנחה כי התשובה ישר תהיה תשובה שלילית.

לא קיבלתם זימון צו ראשון?

את הזימון אתם אמורים לקבל בדואר, בדיוק כמו כל שאר החברים שלכם. כך שכולם מקבלים את הזימון לכתובת המעודכנת במערכת הצבאית. אך מה תוכלו לעשות במקרה שבו לא קיבלתם את הצו לתיבת הדואר? קודם כל אין מה להיכנס ללחץ או לפאניקה, כי זה לא יעזור לכם לזרז את ההליך. תוכלו להתקשר למיטב על מנת להבין מה בדיוק קרה בדרך. יכול להיות כי הכתובת שמעודכנת במערכת הצבאית היא לא הכתובת הנכונה שבה אתם מתגוררים. יכול להיות כי הצו הראשון נמצא אצל אחד השכנים שלקח אותו בטעות. בכל מקרה אחרי שיחת הטלפון תוכלו לקבל זימון נוסף ולוודא את התאריך שבו תצטרכו להגיע אל לשכת הגיוס. חשוב שתהיו תמיד עם היד על הדופק על מנת שלא תפספסו את התאריך. הרי לא תרצו למצוא את עצמכם מתעכבים עם צו ראשון זמן רב.

טיפ של אלופים: לפני הצו הראשון אתם הולכים לקבל מנילה (שאלון העדפות), בשאלון הזה תצטרכו לבחור לאיזה יחידות וחילות אתם רוצים להגיע כגון: חיל הים, חיל האוויר, חיל שריון, הנדסה, משטרה צבאית ועוד. חשוב שתדרגו את החילות מהמועדף ביותר לפחות מועדף כדי שהצבא יוכל להתחשב גם בצרכים שלכם.

אהבתם? שתפו עם חברים
אני מעוניין בקורס הכנה לגיבוש
השאירו פרטים ונציג יחזור אלכם בהקדם

תפקיד התזונה בכושר גופני

תזונה נכונה היא המפתח לבריאות טובה. במידה ותשלב תזונה מאוזנת עם פעילות גופנית ותהיה לך מערכת חיסונית שיכולה למנוע ביעילות

לחצו כאן להצטרפות לקבוצה הרישמית

כושר קרבי | הכנה לצבא | ציוד מבצעי | מלש״בים

״בוא לקחת חלק מקהילת הנמרים – ציוד, אביזרים, טיפים של לוחמים ומפקדים אמיתיים ועוד ועוד ועוד! למה אתה מחכה? זוז

זומנת לחקירת מצ״ח?
הותאם לך פרופיל לא נכון?
הוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי?

צריכים ייעוץ משפטי? מלאו את הפרטים עם הסבר קצר במה מדובר ונשמח לתת לכם מענה.